Ana Sayfa / Dram / 12 Kızgın Adam ( 12 Angry Men )

12 Kızgın Adam ( 12 Angry Men )

IMDB Top 250 listesinin 5. sırasındaki bu kült film bugün klasikler köşesinde. Sidney Lumet’in yönettiği bu 1957 yapımı film 12 kişinin sadece bir odada günler geçirerek jürilik yapmalarını anlatıyor.

Henry Fonda‘nın başrolde oynadığı film döneminde en iyi film, en iyi erkek oyuncu ve en iyi senaryo dallarında Oscar’a aday olmuş ama herhangi bir ödül alamamıştır. Bu filmin güzelliği kesinlikle Oscar ile kıyaslanamaz. O yüzden sizlere mutlaka tavsiyemiz yapılmış en iyi mahkeme filmlerinden biri de olan 12 Kızgın Adam ( 12 Angry Men ) filmini vakit kaybetmeden izlemenizdir!
Bildiğiniz gibi Amerikan yargı sisteminde duruşmalar bittikten sonra karar vermek üzere son söz 12 kişiden oluşan jüriye verilir. Bu jüri karar çıkana kadar bir odaya çekilirler. Buradan karar çıkana kadar ayrılmaları da yasaklanır.
Filmde bir cinayeti araştıran jüri, küçük bir çocuğun babasını öldürüp ölmediğine karar verecektir. Ve yasalara göre jürinin oy birliği ile almadığı karar geçerli sayılmaz ve jüri feshedilir yargılama yeniden görülür. Jüri oy birliği ile suçlu şeklinde karar verirse çocuk elektrikli sandalyede idam edilecektir.
İlk oylamada 11 kişi suçlu, 1 kişi suçsuz der! Ve o bir kişinin suçsuz demesiyle bütün işler değişir.
Ve film tüm delilleri tartışan 12 jüri üyesinin ikna çabalarını, araştırmalarını, ön yargıyı, suçlu ve suçsuzluğu derinlemesine tartışır. Makul şüphe kavramını bugüne kadar anlatan en iyi yapım olmasının yanı sıra 12 Kızgın Adam çekilmiş en iyi filmlerden biridir.
12 Kızgın Adam ( 12 Angry Men ) filminin bir bölümünü buradan izleyebilirsiniz.

Hakkında sinefil

sinefil
Sitenizin habercisi Sinefil; film izler, sinema dünyasından haberleri takip eder, festivallere koşturur, günceli takip etmeye çalışır. Şimdi ise bu birikimlerini bu platformla bütünleştirmeye çalışıyor.

İlgini Çekebilir

Batman : Kara Şovalye ( The Dark Knight )

IMDB Top 250 listesinin 4 numarası olan ve bugüne kadar yapılmış en iyi Batman filmlerinden biri …

  • filmsever

    Sadece bir odada geçen bir film ne kadar sürükleyici ve akıcı olabilir, filmi izlemek için bile yeterli bir sebep.

  • fare

    Çok güzel bir filmdi. Başından sonuna kadar oldukça sürükleyici. izlemenizi tavsiye ederim.