Ana Sayfa / film izliyorum / Anime Dünyasının Ustası Hayao Miyazaki’nin 10 Enfes Filmi

Anime Dünyasının Ustası Hayao Miyazaki’nin 10 Enfes Filmi

 Anime denilince akla ilk gelen isim hiç kuşkusuz Hayao Miyazaki. 50 yılı aşkın meslek hayatında büyük başarılara imza atmıştır. Animelerinde kötüyü ve iyiyi hiçbir zaman uçlarda göstermeyen Miyazaki, her yaşa hitap eden ve doğa dostu mesajlarıyla gönüllerimizde taht kuran animelere imza atmıştır. Yakın arkadaşı Isao Takahata ile beraber kurduğu Studio Ghibli ile başarılı animeler ortaya çıkarıyorlar.

Hayao Miyazaki sadece Japonya’da değil tüm dünyaya yayılmış ve ün salmış bir yönetmen, senarist, yapımcı. Hayatındaki her parçadan bir şeyler yansıttığı filmlerinde kendinizi o dünyaya bıraktığınız zaman keyif alıyor, enerji doluyor ve sürekli gülümsüyorsunuz. Okulda izlediği bir animasyon filmden etkilenen Miyazaki üniversitede Ekonomi okusa da daha sonra okuldaki çocuk edebiyatı ekibine katıldı ve oradan da Toei Animasyon şirketinde animatörlük yapmaya başladı ve oradan sivrilerek, kendini belli ederek bugünlere geldi. İyi ki gelmiş, iyi ki hep üretmiş sevgili Miyazaki yoksa bu başarılı ve bir o kadar da enfes animelerden mahrum kalacaktık. Gelin şimdi onun yönetmen koltuğunda oturduğu filmlere göz atalım.

 

1) Kaze no tani no Naushika/Rüzgarlı Vadi (1984)

Dünya yıkıcı bir savaşın üzerinden yaşanamaz yer haline dönüşmüştür. Savaş sonrası ortaya çıkan zehirli bir gazdan dolayı hem insanlar hem de doğal yaşam alanı yok olma tehlikesiyle karşı karşıyadır. Sadece birkaç insan toplulukları küçük adalarda yaşamlarını devam ettiriyorlardı ve bu topluluklardan birinde Prenses Nausicaa özel güçleri sayesinde her canlıyla iletişim kurabilmektedir. Prenses Nausicaa hala ormana karşı umutludur ve bir çözüm, kurtuluş olabileceğine inanır. Doğa dostu animesi ile karşımıza çıkan Miyazaki bizlere herika bir hikaye sunuyor.

 

2) Castle In The Sky (1986)

Gökyüzünde şatolarda, büyük şehirlerde yaşayan insanlar yaşanan büyük felaket sonrası yeryüzünde yaşamlarına devam etmek zorunda kalırlar. Gökte kalan son büyük şehir ise Laputa’dır. Sheeta isimli genç kız gökyüzündeki yaşamından yeryüzüne iner ve boynunda taşıdığı büyülü taş nedeniyle kendisini hiç beklemediği kadar maceralı, olaylı ve aksiyonlu bir serüven karşılar.  Herkesin amacı son kalan gökteki şatoyu bulmaktadır.

 

3) My Neighbor Totoro (1988)

Miyazaki filmleri arasında sıralama yapmak çok zordur ama herkesin bir tık daha sevdiği benimsediği filmler vardır ya işte benim de o bir tık daha fazla sevdiğim film Komşum Totoro. Yarattığı karakterler ile herkesin gönlünü fetheden Hayao Miyazaki Totoro karakteri ile de benim gönlümü fazlasıyla kazandı. Hayao Miyazaki için de yeri ayrı olabilir çünkü Totoro, kurulduğu günden bugüne Studio Ghibli’nin simgesi haline gelmiştir.

Yine doğa dostu bir anime ile karşımıza çıkıyor sevgili Miyazaki, iki küçük kız babaları ile birlikte annelerinin hastanesine yakın olsun diye harika bir kasabaya taşınırlar. Her yerin yeşil ve su ile dolu olduğu bu şirin kasabada Satsuki ve Mei’nin yaşadığı eğlenceli serüvenin içine dahil oluyoruz. Okula giden ablası Satsuki’nin aksine Mei bütün gün evdedir ve kendince oyunlar oynar, etrafta dolanır. Bir gün yine dolanırken değişik küçük şeyler görür ve peşlerinden ormanın derinliklerine doğru ilerler ve birden Totoro’nun koca göbeğinin üstüne düşer ve arkadaşlıkları o zaman başlar. Zamanla Satsuki’ninde dahil olduğu bu arkadaşlık harika bir dostluğa dönüşür ve muazzam görsellerle biz izleyicilere keyifli dakikalar yaşatır.

 

4) Kiki’s Delivery Service (1989)

Kiki 13 yaşında bir cadıdır ve geleneklere göre cadılık eğitimini tamamlaması ve kendisini kanıtlayabilmesi için kendi seçtiği bir şehirde bir sene boyunca kendi imkanlarıyla yaşaması lazımdır. Sahil kenarında bulunan seçtiği şehre kedisi ve süpürgesi ile gider. Uçma özelliğini kullanmak isteyen Kiki, bir kurye servisi hizmeti vermeye başlar ve olaylar şekil alır.

 

5) Porco Rosso (1992)

Bu sefer 1920’lere doğru bir yolculuk yaparız ve karşımıza İtalyan Hava Kuvvetleri’nde görev yapan Porco Rosso çıkar. Porco Rosso içinde bulunduğu bir hava çatışmasından sonra nedenini bilmediği bir şekilde domuza dönüşür, bu yüzden birliğine dönmeyen Rosso hava korsanlarını yakalamaya ve oradan kazandığı ödüllerle yaşamaya başlamıştır ve halinden gayet memnundur. Amerikalı hava korsanı olan Curtis ona meydan okur ve uçağını düşürür bir yandan da İtalya’da olduğu bilgisini alan faşist rejim yanlısı eski bir arkadaşı tarafından da tehdit edilmektedir. İşler Porco Rosso için hiç de iyi gitmemektedir.

Babası ve abisinin çalıştığı Miyazaki Airplanes’ten dolayı uçaklara hakim olan Miyazaki’den başarılı bir savaş draması Porco Rosso.

 

6) Princess Mononoke (1997)

Güçlü kadın karakterleri sık sık kullanan Miyazaki bu sefer karşımıza köyünde mutlu bir yaşam süren Ashitaka’yı çıkarıyor. Orman Tanrısı dokunduğu her şeyi yıkarak ve yok ederek güçlü bir şekilde ilerlemeye başlamıştır ve küçük bir kızı kurtarmak için Orman Tanrısı’nın karşısına çıkan Ashitaka Orman Tanrısı tarafından lanetlenir. Tek çaresi Ormanın Ruhu’nu bulmak olan Ashitaka’nın macerası Orman Ruhu’nu bulmak için çıktığı yol kolay bir yol olmayacaktır.

 

7) Spirited Away (2001)

Küçük Chihirio ve ailesi yeni bir kasabaya taşınmışlardır ve ilk günleridir. Arabayla evlerine doğru giderken bir tünel dikkatlerini çeker ve oradan yürüdüklerinde karşılarında kimsesiz, bomboş sokaklara ama hep yiyeceklerle dolu sokaklara ulaşır adımları. Bu fantastik ve ilginç sokaklarda yolunda gitmeyen bir şeyler vardır ve Chihirio annesi ve babasını ne kadar uyarsa da fayda etmez. Bir süre sonra büyü bozulur ve sokaklar ruhlarla dolar. Chihirio anne ve babasına yardım etmek için kendisini ruhlarla dolu bir otele kabul ettirmeye çalışır ve burada hem maceralar hem de Haku ile de aşkın, sevginin gücüne tanıklık eder.

Spirited Away her Miyazaki gibi başarılı bir film olmasının yanında Oscar ödülü kazanmış film olmasıyla diğerlerinden birazcık ayrılır. Miyazaki’nin sağlam adımlarlar ilerlediği bu büyülü, gizemli, eğlenceli anime dünyası artık sadece Japonya’da değil tüm dünya tarafından izlenen, sevilen ve takip edilen filmler haline gelir.

 

8) Howl’s Moving Castle (2004)

Kendi halinde yaşayan genç Sophie kötü bir cadı tarafından büyüyle 90 yaşında bir kadına dönüşür. Birden haatı değişen Sophie’yi artık kimse tanımaz ve bulunduğu yeri terk eder. Yeni bir yolculuğa çıkan Sophie Howl isimli yürüyen bir şatoya sahip olan büyücünün yanına yerleşir. Birbirlerine ilaç olacak olan bu ikili bir yandan çıkan savaşla ve kendilerini korumak için savaşırlar.

 

9) Ponyo (2008)

Sımsıcak, sempatik bir anime ile karşımıza çıkıyor bu sefer usta Miyazaki, Ponyo en büyük hayali insan olmak isteyen Japon Süs Balığıdır. Her gün evlerinin oradaki kayalıklara inip denizi seyreden Sosuke ise bir gün Ponyo’yu görür ve onu bir kaba koyar. Ponyo ve Sosuke arasında güçlü bir bağ oluşur ve Ponyo’nun en büyük hayalini adım adım gerçekleştirirler. Deniz kirlenmesine çok güzel bir şekilde değinen Hayao Miyazaki çocuk başroller ile sınırları zorlayan hayal güçleriyle bize keyifli ve bir o kadar da dikkat etmemiz gereken bir yapıt sunuyor.

 

10) The Wind Rises (2013)

Uçaklara aşırı ilgisi ve merakı olan kahramanımız Jiro bir gün uçak tasarımcısı olmanın hayallerini kurar. Jiro’nun en büyük hayali ise bu alanda tanınmış ve isim yapmış Caproni’dir. Küçüklüğünden beri görme konusunda sıkıntılar yaşayan Jiro’nun gökyüzüne ve uçağa olan merakı sayesinde bu alanda okur ve 1930’larda önemli bir firmanın uçak bölümüne girmeyi başarır. Gğn geçtikçe Jiro başarılı adımlar atar ve kendi istediği düşlediği savaş uçağının tasarımını yapar. Yine babası ve abisinin uçak şirketindeki yöneticiliklerinden edindiği bilgeri aktarır bize Miyazaki.

Usta Miyazaki’nin son filmi olan Rüzgar Yükseliyor’u buruk bir şekilde izledik hayranları olarak. Studio Ghibli hala aktif ve evet oğlu onun izinden yürümeye çalışıyor ama bir Hayao Miyazaki kolay yetişmiyor 🙂 Umarız biz sevenlerine küçük sürprizler yapar ve yeni projeleri ile bizleri havalara uçurur.

Hakkında Totoro

Totoro
Kendi hayal ve bir o kadar da renkli dünyasında filmlerin içinde olmayı her şeyden çok sever Totoro. Kendi kısa filmlerini çeken, bu sektörün ucundan kıyısından tutunmaya çalışan ve vizyona dair kendine has yorumlarını sizlerle buluşturmayı hedefliyor.

İlgini Çekebilir

Soundtracklerin Kapıştığı 7 Film

Müzik hemen hemen her film için önemlidir ama bazı filmler vardır ki müzikleri daha ön …