Ana Sayfa / Dram / Baba ( The Godfather )

Baba ( The Godfather )

Hakkında ne söylense az, her izlendiğinde yeni bir ufuk açan, bugüne kadar yapılmış en iyi filmlerden biri. Baba. Bugüne kadar çekilmiş en iyi filmlerden biri olmasının yanında erkekler ve erkek dünyası üzerine, mafya üzerine yapılmış en iyi film. Sinema dünyasında çığır açan bir başyapıt. Her anlamda bir efsane.

Film, Francis Ford Coppola’nın aynı isimli kitabından uyarlanarak çekilir. Bu filmi Baba yapan kişi ise devleşen oyunculuğu ile Marlon Brando‘dur. ( Don Corleone) 1940’larda geçen filmde Don Vito Corleone ailesi İtalyan asıllıdır ancak Amerika’da yaşar. O dönemde New York mafyası ve yeraltı işlerini 5 ayrı aile yönetir. Bunlardan biri de Corleone ailesidir. Corleone ailesini diğer mafya ailelerinden ayıran özellik ise yargıç ve bürokratlara istediklerini yaptırabilecek kadar güçlü olmalarıdır.

İtalya ve New York’un tüm uyuşturucu piyasasını elinde tutan Türk lakaplı Solozzo, Don Vito Corleone’den yardım ister. Amacı Baba’nın ilişkilerini kullanarak kendine koruma sağlamaktır. Karşılığında uyuşturucu işinden elde edilecek gelirden kar teklif eder. Ama Don Corleone bu teklifi reddeder. İş kazançlı olsa da Baba’ya göre uyuşturucu işi “pis” bir iştir ve bu iş için siyasilerle arasını bozmaya değmeyecektir. Solozzo bu reddedilmeden sonra arkasına diğer bir mafya ailesi olan Tataglia ailesi ve polis şefini alır. Ve Baba’yı vurdurur!

Baba’nın ölümden dönmesiyle işler iyice karışır. Aileler arasında savaş başlar ve bu savaşta Don Corleone’nin oğlu Sonny öldürülür. Aslında asker olan Micheal Corleone ( Al Pacino) aile işleriyle ilgilenmek üzere eve dönmek zorunda kalır. İyileşen Don Corleone tüm mafya liderlerini toplar ve savaşın bitirilmesini ister. Micheal’ın ( Al Paciono) aileyi devralması da yüzlerce kere izlenilesi bir klasikten başka bir şey değil.

                                           Al Pacino, Micheal Corleone rolünde…

Ona Reddemeyeceği Bir Teklif Yapacağım!

Gelmiş geçmiş en çok hatırlanan ikinci replik seçilen bu cümle dünyanın en ünlü sinema repliklerinden biridir. Baba’nın ne kadar güçlü olduğunu ve istediğini elde ettiğini göstermek adına çok anlamlı bir cümle.

1972 yapımı filmin çok beğenilmesinin ardından ikinci ve üçüncüsü de çekilmiştir.

Bu film; En iyi Film, En iyi Erkek Oyuncu ve En İyi Uyarlama Senaryo Oscar ödüllerini de almıştır. Marlon Brando, ödülünü bizzat almamış, ödülünü Kızılderililerin yaşadığı soykırıma ithafen bir Kızılderili kadının almasını istemiştir. Bu dileği de gerçekleşmiştir.

Hala izlemediyseniz Baba ( The Godfather) filmi izlemek için hiç geç değil.

Baba – The Godfather filminin fragmanını aşağıdan izleyebilirsiniz.

 

 

Hakkında Totoro

Totoro
Kendi hayal ve bir o kadar da renkli dünyasında filmlerin içinde olmayı her şeyden çok sever Totoro. Kendi kısa filmlerini çeken, bu sektörün ucundan kıyısından tutunmaya çalışan ve vizyona dair kendine has yorumlarını sizlerle buluşturmayı hedefliyor.

İlgini Çekebilir

12 Kızgın Adam ( 12 Angry Men )

IMDB Top 250 listesinin 5. sırasındaki bu kült film bugün klasikler köşesinde. Sidney Lumet’in yönettiği bu …