Ana Sayfa / Yönetmen / Christopher Nolan

Christopher Nolan

Christopher Edward Nolan, İngiliz-Amerikan asıllı yönetmen, senarist, görüntü yönetmeni ve yapımcı. Henüz 46 yaşında olan Nolan sinema dünyasının başarılı yönetmenlerinin arasına ilk filmlerinden itibaren girdi. Senaristliğini, yönetmenliğini yaptığı filmleri usulca bekleyip beyazperde de buluştuğumuz anda bize yaşattığı haz tarif edilemeyecek kadar güçlü.

İngiliz Dili ve Edebiyatı bölümünü okuyan ama okuduğu zamanlarda kısa filmler çeken Nolan okulunun film kulübünün başını çekti ve eşiyle orada tanıştılar. Üç kısa filminin ardından Following isimli ilk uzun metraj filmini evine giren hırsız sonucu tasarlayıp yazdığı filmdir. Ardından tersten ilerleyen kurgusuyla Memento, güçlü kadrosuyla Insomnia, Batman üçlemesine farklı bir boyut kazandırdı ve kendi tarzını oluşturmuş oldu Nolan. Bol ödüllü, adaylıkları olan Nolan, her filmiyle bir başka hasılat rekoru elde etti.

En taze filmi Dunkirk bu cuma (21.7.17) vizyona girecek Christopher Nolan’ın ve o kadar çok ikinci dünya savaşı ile ilgili film izleyen sinemaseverler bu sefer Nolan nasıl anlatmış, işlemiş, kurgulamış diye gidecek ama eminiz ki Nolan yine kendi tarzını çok iyi yansıtmıştır.

Tarantella (1989), Larceny (1996), Doodlebug (1997), Following (1998), Memento (2000), Insomnia (2002), Batman Begins (2005), The Prestige (2006), The Dark Knight (2008), Inception (2010), The Dark Knight Rises (2012), Interstellar (2014), Quay (2015), Dunkirk (2017)

Hakkında Totoro

Totoro
Kendi hayal ve bir o kadar da renkli dünyasında filmlerin içinde olmayı her şeyden çok sever Totoro. Kendi kısa filmlerini çeken, bu sektörün ucundan kıyısından tutunmaya çalışan ve vizyona dair kendine has yorumlarını sizlerle buluşturmayı hedefliyor.

İlgini Çekebilir

Andrew Stanton

3 Aralık 1965 doğumlu 50 yaşındaki yönetmen Andrew Stanton ilk yönetmenliğini 1987 yılında “A Story” …