Ana Sayfa / Aktör / En İyi Jake Gyllenhall Filmleri

En İyi Jake Gyllenhall Filmleri

28 Haziran’da taze filmi Okja şuanlık ülkemizde gösterime girmese de Jake Gyllenhall filmografisi hazırlayalım dedik. Her projesinin altından daha da başarılı ve kendine ekleyerek ilerleyen yakışıklı aktör son yılların yapımcılar ve izleyiciler için popüler oyuncular arasında. Kariyerinde her rolde gördüğümüz oyuncuyu daha çok projede görmek istiyoruz.

 

October Sky (1999)

Biyografik bir yapımla karşımıza çıkıyor Gyllenhaal, babaları gibi her erkek çocuğun da madenci olmaktan başka seçenekleri olmadığını gösteren filmde Jim Hickam’ın tek arzusu iki oğlunun da kendisi gibi madenci olmasıdır fakat oğullarından Jim bir futbol bursu kazanmıştır Hower ise arkadaşlarıyla beraber birtakım deney çalışmaları yapar ve öğretmenlerinin destekleri ile Ulusal Bilim Yarışması’na hazırlanırlar. Jake Gyllenhaal için en masum, en genç hali olduğu film olarak bakabiliriz.

 

Donnie Darko (2001)

80’li yıllara bizi geri götüren filmde Donnie Darko isimli genç bazı gerçek olmayan görüntüler görmeye başlar. Tavşan-insan karışımı olan bu yaratıkla konuşmaya başlayan Donnie bu gizemli tavşanın peşinden gider.  Jake Gyllenhaal bu filmle beraber artık daha da gözler önünde olacağının sinyallerini verir bizlere.

 

Brokeback Mountain (2005)

İki sert erkek; biri çiftçi biri kovboy, Brokeback Dağı’nda tanışırlar ve zamanla aralarında bir çekim oluşur ve sürekli vakit geçirmeye başlarlar. Duygusal, aşk dolu bir hale bürünür. Ang Lee’nin yönetmen koltuğunda oturduğu yapım başrollerin yakaladığı uyum ile kısa sürede önemli bir film haline geldi.

 

Zodiac (2007)

Birbirinden karizmatik 3 oyuncuyu bizlerle buluşturan hak ettiği değeri görememiş bir  David Fincher filmi. San Francisco’da yaşayan bir seri katil geride bıraktığı cesetlerinde hep şifreli mesajları ile adeta polislerle dalga geçmektedir. Bir türlü yakalanamayan seri katil, sadece kurbanları için değil tüm şehir için korku salmaya başlamıştır.

 

Source Code (2011)

Bir trende uyanan ve oraya nasıl geldiğine dair hiçbir fikri olmayan ve karşısında onu tanıyan bir kadını bularak şaşkınlığa dönen Yüzbaşı Colter Stevens tuvalete gider ve aynaya baktığında sahip olduğu yüzü ona ait değildir cüzdanına bakar ve bir sınıf öğretmeni olduğunu isminin ise Sean Fentress olduğunu öğrenir. Bu sırada trende büyük bir patlama meydana gelir ve Yüzbaşı kendini birden yüksek teknoloji bir odada bulur. Başına gelen üniformalı Goodwin ise ona her şeyi anlatır ve heyecan dolu dakikalar bizleri bekler.

 

End of Watch (2012)

Los Angeles polis departmanında çalışan iki genç ve iş arkadaşlıkları kuvvetli bir bağa dönüşen ikilimiz rutin bir trafik kontrolü sırasında bir miktar para ve silahlara el koymuşlardır. Önemli ve güçlü bir yeraltı örgütüne ait olan malları geri almak isteyen örgüt sadece tek bir şey istemektedir iki polisin ölmesini. Aksiyon ve fazlasıyla şiddet dolu bu sokaklarda geçen maceramızda Jake Gyllenhaal Gece Vurgunu filmine antrenman yapmış gibi elinde küçük bir kamerayla yaşadıkları olayları kayda alır.

 

Enemy (2013)

Adam kendi halinde bir tarih öğretmenidir ve gayet monoton bir hayata sahiptir. Monoton hayatını ise Mary isimli kız arkadaşı bir nebze de olsa hareketlenir. Arkadaşının tavsiyesi üzerine bir film izler ve orada kendisine çok benzeyen bir oyuncu görür ve onu araştırmaya başlar ve ikizlerimiz için macera o zaman başlar. Bol gerilim ve kafa karışıklığını barındıran film yine harika oyunculuğu ile döktüren Jake Gyllenhaal adeta göz dolduruyor.

 

Nightcrawler (2014)

Lou Bloom hırslı ve kariyerini yükseltmek peşinde olan bir muhabirdir. Lou bu yolda her yolu deneyen ve yapan bir adamdır. Başarıya giden yolda her şey mübahtır düşüncesiyle hareket eden Lou’nun da elbet bir bedeli olacaktır.

 

Prisoners (2013)

Şükran Günü’nü kutlamak için bir araya gelen Dovers ve Birches aileleri mutlu bir şekilde akşama başlarlar fakat ilerleyen saatlerde iki küçük kızlarının kaybolması haberini aldıkları anda dünyaları başlarına yıkılır. Saatler ilerlemektedir ve polis cephesinden herhangi bir ilerleme bilgisi alamazlar, iyice telaşlanan Keller Dover başarılı dedektif Loki’den yardım ister ve genç dedektif bir anda kendini hem suç hem masumiyeti içine alan bir bilinmezlikle karşı karşıya kalır. 2 saati aşkın olan film gerek konusu gerek çekim teknikleri ve oyunculukları ile sizlere keyifli bir polisiye, dram sunuyor.

 

Demolition (2015)

İşinde başarılı ve sevdiği bir hayat arkadaşı olan Davis, eşini talihsiz bir trafik kazasında kaybeder. Kazadan sonra duygusal bir çöküntüye girer. Hayatının kontrolünü kaybettiği bu dönemde bankamatikte tüm parasını kaptıran Davis bankaya bir şikayet dilekçesi yazar. Daha sonra bu dilekçe yazma işini sürdüren Davis dilekçelerinde kendi kişisel sorunlarından bahseder. Bu mektuplara dikkatini çeken  müşteri temsilcisi Karen aracılığıyla tekrar hayata dönecektir Davis.

 

Nocturnal Animals (2016)

Biri güzeller güzeli Amy Adams biri ise oldukça yakışıklı Jaje Gyllenhaal ve ikisini buluşturan harika bir film. Tom Ford imzalı film dram ve gerilimi bir arada barındırıyor. Susan Marrow ikinci evliliğinde aşırı düzenli bir hayat yaşamaktadır ve bir gün evine eski eşi Edward Sheffield tarafından adama ait olan bir roman taslağı gelir ve eski eşinin fikrini sormaktadır. Susan’ın bir solukta okuduğu Nocturnal Animals isimli kitapta Tony isimli bir adamın hayatını berbat eden bir gece ve sonrasında yaşadıkları anlatılır. Susan kitabın sayfalarını değiştirdikçe geçmişi hatırlayacak ve bu hatıralar onu yavaş yavaş derinden etkileyecektir.

Tom Ford Teksaslı olmasına rağmen bir türlü sevemediği memleketini bu film ile Teksas’ın kasvetli halini göstermeyi tercih etmiştir. 2016 yılının en iyi filmlerinden bir olan Nocturnal Animals kesinlikle izlenmesi gereken filmlerden biri, henüz internet ortamlarında bulunmayan harika açılış sahnesinin hatırına tekrar tekrar izlenilir.

 

Okja (2017)

Açılı Cannes Film Festivali’nde yapan Netflix yapımı film en iyi arkadaşını kaçırmamak için büyük bir şirketin her şeyini riske atan genç bir kız Mija ve onun en yakın arkadaşı Okja adında büyük bir hayvanla olan dostluğunu anlatır. Hem eleştiriler hem de övgüler alan film, henüz ülkemizde gösterime girmedi. Merakla beklemekteyiz.

Hakkında Totoro

Totoro
Kendi hayal ve bir o kadar da renkli dünyasında filmlerin içinde olmayı her şeyden çok sever Totoro. Kendi kısa filmlerini çeken, bu sektörün ucundan kıyısından tutunmaya çalışan ve vizyona dair kendine has yorumlarını sizlerle buluşturmayı hedefliyor.

İlgini Çekebilir

Leonardo DiCaprio

Leonardo Wilhelm DiCaprio yakışıklı, karimatik, çevreci ama en önemlisi de çok başarılı bir oyuncu. 42 …