Ana Sayfa / Dram / Esaretin Bedeli (The Shawshank Redemption)

Esaretin Bedeli (The Shawshank Redemption)

Güzel bir film izlemek isteyenler için bu hafta önerilerde; IMDB Top 250 listesinin 1 numarası ve pek çok film listesinin de gelmiş geçmiş en iyi film olarak gösterdiği Esaretin Bedeli (The Shawshank Redemption) var.

Yönetmen Frank Darabont, bu büyük filmi Stephen King ‘in ” Rita Hayworth ve Esaretin Bedeli” isimli kısa öyküsünden uyarlayarak film haline getirmiştir. Başrollerini yaşayan efsane Morgan Freeman ( Red) ve Tim Robbins‘in ( Andy) paylaştığı bu film 1994 yapımıdır. Bu kadar övülen ve IMDB Top 250 listesinin 1 numaralı filminin yayınlandığı yıl 7 dalda Oscar’a aday olup bir tek ödül bile almaması ilginç bir dip not. Aday olduğu dallar arasında en iyi film, en iyi erkek oyuncu, en iyi senaryo da vardır. ( O yıl bu film varken hangi filmin en iyi film ödülü kazandığını merak edenler için cevabımız : Forrest Gump) Yine bu filmin diğer bir ilginç yanı ilk yayınlandığında neredeyse hiç gişe yapmaması ama daha sonra dilden dile yayılarak listelerde bir numaraya kadar çıkmasıdır.

Gelelim Esaretin Bedeli izlemek isteyenler için filmin konusuna; ( bu kısımda filme dair ayrıntılar da vardır.)

Genç bir bankacı olan Andy, karısını öldürme suçundan Shawshank hapishanesine gönderilir. Mahkemeye de çıkan Andy yargılamasının sonucunda karısını ve karısının sevgilisini öldürmekten ceza alır. Ömür boyu hapse mahkum edilerek geldiği cezaevindeki günleri elbette zorlu geçer. Burada kalan mahkumlardan Ellis Boyd Redding ( Red) ile tanışır ve aralarında inanılmaz bir dostluk başlar. Film zeka, akıl, sabır ve gerçek bir azim hikayesi anlatır. Andy’nin uyum sağlamak için çabaları ve filmin sonunda aklını kullanarak yaptıkları ve destansı bir cezaevinden çıkış hikayesi yıllar geçse de izleyen kimse tarafından unutulmaz.

Andy’yi cezaevindeki herkesten farklı kılan tek bir şey vardır. O da hiçbir zaman kaybetmediği umududur. Çünkü Andy hapishaneden kaçmadan önce tam 20 yıl orada kalmıştır. 20 yıl! 20 yıl hapishanede kalıp da hiç umudu yitirmemek, diğer herkesten farklı düşünebilmek Andy’i farklı kılar. Her zaman Andy gibi kalabilmek ve hayata bakış açısını değiştirmek için bile Esaretin Bedeli’ni izlemek için vakit ayırın. Kim bilir bir film izlersiniz ve hayatınız değişir.

Korktukça tutsak, umut ettikçe özgürsünüz…. ( Filmin afişinden bir alıntı)

 

Esaretin Bedeli ( The Shawshank Redemption) Filminin Fragmanını İzleyin;

Hakkında sinefil

sinefil
Sitenizin habercisi Sinefil; film izler, sinema dünyasından haberleri takip eder, festivallere koşturur, günceli takip etmeye çalışır. Şimdi ise bu birikimlerini bu platformla bütünleştirmeye çalışıyor.

İlgini Çekebilir

Soundtracklerin Kapıştığı 7 Film

Müzik hemen hemen her film için önemlidir ama bazı filmler vardır ki müzikleri daha ön …