Ana Sayfa / Animasyon / Kırmızı Kaplumbağa ( The Red Turtle )

Kırmızı Kaplumbağa ( The Red Turtle )

Animenin dev isimleri Japon efsanesi Miyazaki’nin film merkezi Studio Ghibli ilk defa ortak bir yapım ile karşımızda. Kırmızı Kaplumbağa ( The Red Turtle ) ödüllü ve çağımızın en iyi animasyonlarından biri.

Orjinal adı La Tortue Rouge olan filmin yönetmeni 1953 yaşındaki Micheal Dudok de Wit. Kendisinin ilk uzun metrajlı filmi Kırmızı Kaplumbağa. Daha önce Father and Daughter ( Baba ve Kız ) isimli kısa animasyonu ile ” en iyi kısa animasyon filmi ” ödülü olan yönetmen ilk uzun metraj filminde harikalar yaratıyor.

Film, Cannes film festivalinin “Belirli Bir Bakış” bölümünden “Jüri Özel Ödülü” ile ayrılırken bizlere de Kırmızı Kaplumbağa’yı izlemek düşüyor. Filmin konusuna gelince; denizde çok büyük bir fırtınaya yakalanan bir adam fırtına bitince kendisini ıssız bir adada bulur. Adaya düşer düşmez etrafında bulduğu gereçlerle sal yapıp kaçmaya çalışır. Ama bütün çabaları, her girişimi görünmez bir şey tarafından engellenir. Zaman geçince onu engelleyen şeyin “dev bir kırmızı kaplumbağa” olduğunu öğrenir. Filmin sonunda bu kırmızı kaplumbağanın da aslında bambaşka bir şey olduğu ortaya çıkar.

Studio Ghibli’nin diğer filmlerinden aşina olduğumuz mükemmel renkler, mükemmel sahneler, tablo gibi manzaralar ve şiir gibi bir anlatımla bu dünyadan çok uzaklaşacaksınız.

Vizyonda izlemeden önce Kırmızı Kaplumbağa – The Red Turtle – La Tortue Rouge filminin fragmanını buradan izleyebilirsiniz.

Hakkında sinefil

sinefil
Sitenizin habercisi Sinefil; film izler, sinema dünyasından haberleri takip eder, festivallere koşturur, günceli takip etmeye çalışır. Şimdi ise bu birikimlerini bu platformla bütünleştirmeye çalışıyor.

İlgini Çekebilir

4N1K

Yerli yapım Türk gençlik komedisi 4N1K, Büşra Yılmaz isimli gençler arasında oldukça popüler olan bir …