Ana Sayfa / IMDB Top 250 / La La Land – Aşıklar Şehri

La La Land – Aşıklar Şehri

2016 yapımı La La Land, yılın en çok adından söz ettiren filmlerinden biriydi. 1985 doğumlu ve henüz ikinci uzun metraj filmini   ( diğeri için Whiplash) hem çeken hem de senaryosunu yazan genç yönetmen Damien Chazelle, La La Land filmiyle en iyi yönetmen Oscar’ını almayı başardı.

Başrollerini Emma Stone ( Mia) ve Ryan Gosling’in ( Sebastian) paylaştığı La La Land filmi sıkışık trafikte karşılaşmaları ile başlar. Müzikal tarzda filmde Mia, iyi bir oyuncu olabilmenin hayali içindedir. Bunun için sürekli seçmelere girer. Sebastian ise tam anlamıyla ” eski kafa” bir hayat sürmektedir. Tek tutkusu olan jazz’ın artık bitme noktasına gelmesi ve eski zamanlardaki gibi jazz barların azalması onun için büyük bir hayal kırıklığıdır. Onun da tek hayali ismini bile bulduğu jazz barı açabilmektedir. Film boyunca ikilinin bu hayalleri ve ilişkileri peşinde neler yaptığını izliyoruz.

Film özellikle dokusu, müzikleri, anlatış biçimi ile adeta 1950’lerde çekilmiş bir film izlenimi veriyor. Naif, samimi ve doğal. Günümüzün romantik filmleriyle bir çok yerde ayrışıyor. La La Land izlenir mi, nerede izlenir diye düşünmeyin. Sadece bu nedenle bile izlemeye değer bir film olduğunu düşünüyoruz.

Ödüller ve Adaylıkları :

Emma Stone bu filmdeki başrolü ile en iyi kadın oyuncu, yönetmen Chazelle ise en iyi yönetmen Oscar ödülü aldı. Filmin müzikleri ise en iyi şarkı ve en iyi müzik alanında 2 Oscar daha aldı. Film ayrıca en iyi film, en iyi senaryo, en iyi erkek oyuncu dahil toplamda 14 adaylıkla yarışıyordu. Film ayrıca BAFTA ve Altın Küre ( Golden Globe) ödüllerinde de en iyi film dahil onlarca ödül aldı. Fim şimdiden IMBD’nin en iyi 250 listesinde kendine yer buldu.

Fragman :

Hakkında sinefil

sinefil
Sitenizin habercisi Sinefil; film izler, sinema dünyasından haberleri takip eder, festivallere koşturur, günceli takip etmeye çalışır. Şimdi ise bu birikimlerini bu platformla bütünleştirmeye çalışıyor.

İlgini Çekebilir

12 Kızgın Adam ( 12 Angry Men )

IMDB Top 250 listesinin 5. sırasındaki bu kült film bugün klasikler köşesinde. Sidney Lumet’in yönettiği bu …

  • admin

    aşk aşk aşk