Ana Sayfa / Film Listeleri / Soundtracklerin Kapıştığı 7 Film

Soundtracklerin Kapıştığı 7 Film

Müzik hemen hemen her film için önemlidir ama bazı filmler vardır ki müzikleri daha ön plana çıkar hatta film bitse de müzik listelerimize hemen eklenir. İşte o filmlerden küçük bir kesitini sizler için derledik.

 

1) Grease (1978)

Hiç kuşkusuz ki bu listenin en eğlenceli ve bir o kadar da eskimeyen filmlerinden biri Grease. Tıpkı bu sıcak yaz günleri gibi bir dönemde Danny ve Sandy unutulmaz bir yaz aşkı yaşarlar. Tatil bitince okullar açılır ve ikili ayrılacaklarını düşünürler. Oysaki Sandy’de bu yıl Danny’nin okuduğu okula gidecektir ama Danny yaz ki halinden çok farklıdır. Bir süre sonra bu ikili birbirlerine düşman olur ve işler o zaman farklı bir boyut alır.

 

2) Almost Famous (2000)

Henüz 15 yaşında ergenlik çağında olan William’ın hayatında en çok değer verdiği şey müziktir, bu yüzden de okulunu çok umursamaz. Kendi halinde sevdiği müzik gruplarıyla ilgili amatör yazılar yazan William zamanla Rolling Stones dergisinde oradan da hayranı olduğu Stillwater  isimli rock grubunun turnesinde bulur kendini. Bu turne sırasında hayranı olduğu grubunun ve müzik sektörü hakkında arka planda yaşanan olaylara tanıklık edecektir.

 

3) Once (2007)

Dublin sokaklarına bizi davet eden filmde, babasının dükkanında yarı zamanlı çalışıp sonrasında Dublin sokaklarında gitar çalarak ve şarkı söyleyerek para toplayan bir adamla Çek bir kadınla karşılaşır. Adamımız hem şarkıcı hem de söz yazarıdır ve en büyük hayali bir albüm çıkartmaktır. Kadınımız ise eşinden boşanmış küçük kızı ve annesiyle birlikte yaşamaktadır. Piyano çalan birisine ihtiyacı olan adamın yolu Çek kadınla tekrar kesişir ve beraber demo kayıtlarına başlarlar. Hem güzel hem de olaylarla dolu geçen 1 haftada müzik aracılığıyla ikilimiz birbirlerini daha da iyi tanıyacaktır. En iyi şarkı dalında Oscar heykelini göğüsleyen filmin müzikleri fazlasıyla başarılıdır.

 

4) Begin Again (2013)

New York’ta önceleri popüler olan güzel başarılar elde eden bir yapım şirketinin kurucusu olan Dan Mulligan’ın artık o kadar da iyi gitmeyen bir iş hayatı ve aile hayatı vardır. Şirketindeki işinden çıkartılmıştır ve her şeyi üst üste geldiği bir akşam gittiği barda Greatta James’i sahnede görür. Performansından çok etkilendiği Gretta ile bir albüm yapmak ister. Gretta ise yıldızı yeni parlayan sevgilisinden henüz ayrılmıştır ve o moral bozukluğu ile ilk başta sıcak bakmadığı albüm işine sıcak bakmaya başlar. Bu umutsuz ikili albüm çalışmaları sırasında hatalarını, yanlışlarını ve aslında kendilerini bulacakları muazzam bir yolculuğa çıkarlar.

 

5) Inside Llewyn Davis (2013)

Coen kardeşlerin imzasını taşıdığı film 1960’ların New York’un da geçiyor. Hareketli müzik piyasasının içinde kendine ait bir yer de bulunmak isteyen halkın gözünde saygın bir yerde olmak isteyen  Llewyn Davis, hayatını müzikle kazanmaktadır. Bu zor şartların altında bir de koca şehrin acımasızlığı içinde ezilmeden de yaşamını sürdürmeye çalışmaktadır. Coen kardeşler ünlü folk müzik sanatçısı Dave Van Ronk’un hayatından yola çıktıkları film 2013 yılında Cannes Film Festivali’nde Altın Palmiye için yarışan filmler arasındaydı.

 

6) God Help The Girl (2014)

Bella&Sebastian grup üyesinin yönetmen koltuğunda oturduğu film başından beri müzik kokan bir yapım olrak karşımızda. Naif ve bir o kadar da sempatik parçaların yer aldığı filmde Eve isimli genç kadının geçirdiği ruhsal sorunlarla bulunduğu hastanede kendisini müziğin kurtarıcı ve dinlendirici özelliğine bırakır. Eve kendi bestelerini ve şarkılarını yapmaya başlar ve bu onun tedavi sürecini hızlandırır. Bu sırada tanıştığı Cassie ve James ile birlikte müzikle daha da içli dışlı olan Eve hastaneden çıkar ve sonunda kendi yolunda ilerler.

 

7) Sing Street (2016)

Yine Dubline’e dönüyor kameralar ve bu sefer karşımıza bir lise öğrencisi ve arkadaş grubu çıkıyor. Conor baskıcı ailesinden sadece abisiyle iyi anlaşmakta ve bir şeyler paylaşmaktadır. Bir gün okul çıkışında karşıda güzeller güzeli bir kız görür ve onun dikkatini çekmek için bir müzik grubunun olduğunu ve kliplerinde oynamasını teklif eder. Once ve Begin Again yönetmeninden yine harika bir film, bu sefer lise çağına indiğimiz filmde 80’lere dönüş yapıyoruz.

 

Hakkında Totoro

Totoro
Kendi hayal ve bir o kadar da renkli dünyasında filmlerin içinde olmayı her şeyden çok sever Totoro. Kendi kısa filmlerini çeken, bu sektörün ucundan kıyısından tutunmaya çalışan ve vizyona dair kendine has yorumlarını sizlerle buluşturmayı hedefliyor.

İlgini Çekebilir

Feel Good Movies Part 1 / Kendini İyi Hisset Filmleri

Her zaman aradığımız, bizi 2 saatliğine de olsa düşüncelerden uzaklaştıran, keyifli dakikalara imza atan filmlerdir …