Ana Sayfa / Savaş / Türkiye’nin Oscar Adayı “Ayla” Oldu

Türkiye’nin Oscar Adayı “Ayla” Oldu

Bu yıl 90.’sı düzenlenecek olan Oscar Ödül’lerinde En İyi Yabancı Film kategorisinde yarışmak için Türkiye’nin aday adayı Ayla filmi oldu. Oy çoğunluğuyla seçilen film Süleyman Astsubay ve Ayla arasında geçen gerçek bir hikayeye dayanmakta.

Yönetmen koltuğunda Can Ulkay’ın oturduğu senaryosunu ise Yiğit Güralp’in kaleme aldığı yapımda başrollerinde ise, Çetin Tekindor, İsmail Hacıoğlu, Lee Kyung-Jin ve Kim Seol yer alıyor.
Kore Savaşı’nda yaşanan biyografik bir hikayede 1950 yılında savaş için Kore’ye gönderilen Süleyman Astsubay savaş meydanında küçük bir kız bulur. Nereye gideceğini bilemeyen kızı yanına alır ve ona Ayla ismini verir. Gün geçtikçe aralarında güçlü bir baba-kız ilişkisi başlamış olsa da Süleyman Astsubayın birliği 15 ayın sonunda Türkiye’ye dönme emri gelir. Ayla’yı bırakmak istemeyen Süleyman Astsubay her yolu denemiş ama bir türlü başaramamıştır. Ayla’yı yetimhaneye bırakmak zorunda kalan Süleyman Astsubay onunla birbirlerine söz verirler. Tekrar bir araya geleceklerine dair bir söz.

Umarız aday adaylıktan adaylığa yükselir ve ülkemizi bu seneki akademi ödüllerinde temsil etme şansını yakalar. Yolun açık olsun “Ayla”

Fragmanını merak edenler için;

Hakkında Totoro

Totoro
Kendi hayal ve bir o kadar da renkli dünyasında filmlerin içinde olmayı her şeyden çok sever Totoro. Kendi kısa filmlerini çeken, bu sektörün ucundan kıyısından tutunmaya çalışan ve vizyona dair kendine has yorumlarını sizlerle buluşturmayı hedefliyor.